اخذ ویزای قطر

قطر یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس است که پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، تفریحی، تجاری و … داشته است. روزانه تعداد زیادی از افراد دنیا از جمله ایرانیان برای تفریح، خرید و سرگرمی به این کشور مسافرت می‌کنند. برخی نیز به علت وجود شرایط مثبت تصمیم می‌گیرند به این کشور مهاجرت کنند. افرادی که قصد سفر به این کشور دارند، در اولین مرحله باید به دنبال اخذ ویزای این کشور باشند. در این مقاله به طور کامل با انواع مختلف ویزای قطر و نحوه دریافت هر کدام آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

اخذ ویزا قطر

معرفی کشور قطر

قطر کشوری با آب و هوای بیابانی و گرم و خشک است که تا سال 2017 بیش از 2.5 میلیون جمعیت داشته است. واحد پول کشور ریال بوده و زبان‌های رسمی آن‌ها عربی و انگلیسی است. البته ربان رسمی کشور عربی است اما اگر به قصد کار و فعالیت‌های این چنین به قطر می‌روید بهتر است با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. این کشور دارای ذخیره گازی بسیار خوبی است و تخمین زده شده تا 200 سال آینده از این منابع استفاده نمایند. قطر از جمله کشورهایی است که با رشد اقتصادی بسیار زیادی همراه است و ارزیابی‌ها نیز نشان دهنده رشد 20 درصدی اقتصاد این کشور است. علاوه بر آن این کشور در لیست کشورهای صادر کننده نفت اوپک قرار دارد.

همان‌طور که گفته شد واحد پول این کشور ریال است که ارزش آن از درهم امارات بالاتر است. افرادی که ساکن قطر هستند معمولا از نظر مالی بسیار غنی وبده و برای انجام فعالیت‌های مختلف خود از نیروهای غیربومی استفاده می‌کنند. از جذاب‌ترین و عجیب‌ترین دیدنی‌های این کشور جزیره مروارید است که به صورت مصنوعی ساخته شده است. این کشور با وسعت کم حدود 4 کیلومتر مربع، بیش از 15000 واحد مسکونی دارد که به صورت آپارتمان‌های بسیار لوکس و شیک ساخته شده‌اند.

معرفی انواع ویزا برای سفر به قطر

اگر شما نیز قصد دارید از قطر بازدید کرده و یا برای کار یا زندگی به این کشور مهاجرت کنید باید ابتدا برای دریافت ویزا اقدام نمایید. انواع مختلفی از ویزاها برای سفر به قطر در دسترس است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

ویزای توریستی قطر

یکی از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین ویزاها برای سفر به مناطق مختلف دنیا ازجمله کشور قطر، دریافت ویزای توریستی است. این ویزا برای کشور قطر به صورت الکترونیکی 30 روزه صادر می‌شود. صدور این نوع ویزا معمولا 7 تا 10 روز کاری طول می‌کشد. زمانی که ویزای توریستی خود را دریافت کردید به مدت سه ماه فرصت دارید تا از این ویزا استفاده کرده و به قطر سفر کنید. در صورتی که قصد داشته باشید مدت زمان بیشتری را در این کشور سپری کنید می‌توانید این نوع ویزا را به مدت 1 ماه دیگر تمدید نمایید. در نهایت با استفاده ا این نوع ویزا تنها می‌توانید 59 روز در قطر اقامت داشته باشید و از سفر خود لذت ببرید. البته گاهی اوقات نیز با توجه به شرایط موجود ویزای توریستی تا 5 ماه دیگر هم قابلیت تمدید دارد. البته این نوع ویزا تنها برای سفر و تفریح در این کشور است و اجازه هیچگونه فعالیت کاری دیگری با استفاده از این ویزا وجود ندارد.

ویزای توریستی قطر
ویزای تحصیلی قطر

ویزای تحصیلی قطر

ویزای تحصیلی تنها برای افرادی صادر می‌شود که از یکی از دانشگاه‌های کشور مقصد نامه پذیرش دریافت کرده باشد. اگر قصد دریافت ویزای تحصیلی از کشور قطر دارید می‌توانید ابتدا با مراجعه به سایت دانشگاه‌های این کشور و فراهم کردن شرایط موردنیاز، نامه پذیرش را دریافت نمایید. پس از دریافت نامه پذیرش می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

ویزای سرمایه گذاری قطر

یکی دیگر از ویزاهای مهم برای سفر به قطر ویزای سرمایه گذاری است. به این منظور سرمایه گذار باید حداقل به میزان 200 هزار دلار در املاک و مستغلات این کشور سرمایه گذاری انجام دهد. این شرایط در آینده می‌تواند تبدیل به اقامت دائم شود.

ویزای کاری یا Work Business قطر

ویزای کاری تنها با استفاده از دعوتنامه کاری برای شما صادر می‌شود. زمانی که کارفرما یا شرکتی در قطر قصد همکاری با شما داشته باشد برای شما دعوتنامه ارسال کرده و از طریق آن می‌توانید برای دریافت ویزای کار در قطر اقدام نمایید.

ویزای فرودگاهی قطر

یکی دیگر از انواع ویزای کاربردی، ویزای فرودگاهی است که تنها با شرایط خاصی در فرودگاه صادر می‌شود. البته این روش با ریسک بالایی همراه است و ممکن است در فروودگاه به دلایلی ویزای شما صادر نشود و نتوانید سفر خود را انجام دهید. این امر باعث ایجاد خسارت به شما می‌شود.

 • به همراه داشتن بلیط رفت و برگشت قطر ایرویز
 • به همراه داشتن 1500 دلار یا 5000 ریال قطری
 • به همراه داشتن واچر رسمی هتل یا محل اقامت

در این شرایط ویزای فرودگاهی برای افراد صادر می‌شود.

هواپیمایی قطر

ویزای اقامت دائم قطر

متاسفانه امکان دریافت ویزای اقامت دائم یا همان ویزای کاری دائم برای ایرانیان وجود ندارد. برای این منظور تنها باید مدتی در قطر مشغول فعالیت باشید و زمانی که رضایت کارفرمای خود را به دست آوردید با دریافت دعوتنامه کاری برای دریافت ویزای کاری اقدام نمایید. البته این درخوسات نیز در صورت تأیید ویزای 2 ساله اقامت در قطر را برای شما صادر می‌کند. برای اقامت دائم در قطر فرد باید به مدت 20 سال در قطر زندگی کند. پس از این زمان درصورتی که فرد متقاضی سوء سابقه نداشته باشد، درآمد کافی داشته باشد و زبان بومی را نیز بداند می‌تواند اقامت دائم دریافت کند.

ویزای GCC قطر

این ویزا تنها برای افرادی صادر می‌شود که عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. این نوع ویزا در زمان ورود به کشور قطر برای مدت زمان ۱ تا ۳ ماه صادر می‌شود.

مهم‌ترین شرایط برای اخذ ویزای قطر

سایت سفارت قطر شرایطی را برای دریافت ویزای قطر توسط متاقضیان ایرانی اعلام کرده است. در صورت داشتن این شرایط می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام نمایید.

 • تمکن مالی: میزان تمکن مالی ویزای قطر برای هر نفر به مبلغ 5000 ریال قطر است. این مبلغ به ریال قطر صادر شده و توسط مدیر شعبه‌ای که ویزا را صادر می‌کند باید به تأیید و مهر و امضا برسد.
 • گردش حساب: برای این مورد نیز گردش سه ماه آخر حساب متقاضی دریافت ویزای قطر بررسی می‌شود. البته در این مورد تنها تعداد تراکنشات حساب اهمیت داشته و مبلغ ورودی و خروجی اهمیتی ندارد. با بالا رفتن تعداد تراکنش‌های حساب احتمال دریافت ویزا نیز بیشتر می‌شود.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای قطر

دریافت ویزا به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌گیرد. پس از بارگذاری مدارک در سایت موردنظر نتیجه ویزای صادر شده از طریق ایمیل برای فرد ارسال می‌شود. مدارک موردنیاز برای بارگذاری در سایت به شرح زیر هستند:

 • اصل پاسپورت متقاضی دریافت ویزا که بیش از 6 ماه اعتبار دارد.
 • یک قطعه عکس از متقاضی به سایز 4*6
 • بلیط هواپیمای رزرو شده رفت و برگشت
 • واچر هتل رزرو شده
 • تمکن مالی
 • گردش حساب

البته توجه داشت باشید موارد گفته شده مدارک عمومی برای دریافت ویزا هستند و با توجه به نوع ویزای درخواستی ممکن است مدارک دیگری نیز موردنیاز باشد. به عنوان مثال برای دریافت ویزای کاری باید دعوت نامه کاری را نیز ارائه دهید. همچنین برای دریافت ویزای تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه را ارائه دهید.

جمع‌بندی

قطر یکی از کشورهای بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری و انجام فعالیت‌های اقتصادی است. علاوه بر آن افراد زیادی در سراسر دنیا برای بازدید جاذبه‌های مختلف به این کشور سفر می‌کنند. سفر به قطر بدون ویزا امکان‌پذیر نیست و با توجه به نوع اقامت و زمان سفر خود باید برای دریافت ویزای مناسب اقدام نمایید. در این مقاله به طور کامل انواع ویزای موردنیاز معرفی شده که با توجه به شرایط خود می‌توانید برای دریافت آن‌ها اقدام نمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.